Programlama Nedir?

Programlama aslında bizlerin günlük hayatta yapacağımız işleri belirli bir zaman öncesinden belirli bir sıraya koymamız ve o sıra ile işlerimizi gerçekleştirmemizden başka bir şey değildir. Bunu neden yaparız peki? Cevabı çok basit, kendi konforumuz için. Biraz daha netleştirirsek, örneğin şehir merkezinde bir işimiz var o işi yaparken günlerdir beklettiğimiz ve başka bir işi de araya sıkıştırır gitmişken onu da halledelim deriz. Bu nedenle zamandan tasarruf ederek geriye diğer işlerimizi bitirmek için zaman kalmasını isteriz. Tabi her şey planladığımız gibi giderse.

Bilgisayar Programlama

Bilgisayar programlama da kendimizi günlük olarak programlamamızdan farklı bir şey değildir aslında. Farklı olan yazdıklarımız doğrultusunda çok daha hızlı bir şekilde komutların yerine getirilmesidir. Eskiden programlama denilen kavram günümüzde kodlama olarak telaffuz edilmektedir. Mesleği ne olursa olsun herkesin en azından algoritmik düşünebilme becerisi kazanması kişinin sağlıklı ve doğru kararlar vermesinde etkili olmaktadır. Nasıl ki satranç eğitimi, kitap okuma kişinin sosyal ve mesleki yaşamına katkısı bulunmakta ise kodlama da yine aynı şekilde meslek olarak yerine getirilmese bile her bireyin ucundan kıyısından biraz fikir sahibi olaması gereken bir konudur.

Mesleki olarak kodlama konusunda deneyim sahibi olmak ise kişiyi iş hayatında joker konumuna getirir ki bu kişiler zamandan ve mekandan bağımsız olarak çalışabilirler ve katma değeri yüksek yazılım ürünleri üretebilirler. Bu sayfada elimizden geldiğince kodlama ile ilgili bir takım örnekler, anlatımlar ve tecrübe paylaşımları yapacağız. 

Programlama Dilleri

Geldik işin püf noktasına. Bizim makineler ile konuşabilmemiz onlara yapması gereken görevleri bildirebilmemiz için bir iletişim dili gerekmektedir. Buradaki tek gaye makinenin, kontrol kartlarının hangi durumlarda nasıl davranması gerektiğini söyleyebilmektir. Bu talimatları ne kadar detaylandırırsak o kadar yüksek kalitede program yazmış ve yazılım üretmiş oluruz. Günümüzde insan nüfusuna bağlı olarak üretim miktarları da artmış bunların hızlandırılması amacıyla çeşitli otomasyon sistemleri kurulmuştur. Bunun sonucunda biz sadece bir karta binlerce satır komut yüklerken aynı ortamda yüzlerce kart bulunabilmekte ve bunların her birinin de birbiri ile haberleşmesi gerekebilmektedir. Bu karmaşık yapılar ile başa çıkabilmek için kullancağımız programlama dili ve tekniği önem kazanmaktadır. Kaldı ki büyük projeleri tek bir yazılım mühendisi veya teknikeri programlamamaktadır. İş bölümü yapılarak veya o birimdeki kişiler değiştiğinde yazılmış olan kod yapısını çabucak anlayabilmeli ve projeyi kaldığı yerden devam ettirebilmelidirler.

programlama-dillerinin-gelecegi.jpg

Hangi Programla Dili İle Başlamalıyım

Program, programlama, algoritma derken en önemli ve kafamızı en çok karıştıran noktalardan biri de nereden başlamalıyım? sorusu olmuştur. Hiç bir programlama dili bilmeyen birisi olarak programlama öğrenmeye C++ ile başlamanız en doğru karar olacaktır. C++ ile temel ve ileri programlama becerilerine sahip olacak sonraki aşamalarda istediğiniz dili kullanmada oldukça rahatlık yaşayacaksınız.

C++ Programlama Dili

Bjarne Stroustrup tarafından 1979 yılından itibaren geliştirilmeye başlanmış, C'yi kapsayan, genel amaçlı bir programlama dilidir. 1983 yılında C++ ismi ile kullanılmaya başlanmıştır. En önemli özelliği de programlama açısından bir devrim olan class(sınıf) yapısını kullanan ilk dil olmasıdır. Class yapısı kullanarak çok daha güçlü, kararlı ve okunaklı kodlar yazabiliriz. Kütüphaneler oluşturarak bunları istediğimiz yerde projelerimize dahil edebiliriz.


cplusplus-programlama-dili.jpg