Octoverse 2019: Python, GitHub’ın ikinci en popüler dili olmak için Java'yı geçiyor

python-github-ikinci-en-populer-dil

GitHub, geliştirici endüstrisi hakkında büyüleyici bilgiler veren en son Octoverse Durumu raporunu yayınladı. Dünyanın en büyük depo sahibi olan GitHub, geliştirici topluluğu arasındaki eğilimleri izlemek için oldukça benzersiz bir konumda. Şirketin yeni raporu, bazı önemli değişiklikleri bir kez daha vurguladı.

Popüler Programlama Dilleri:

Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, JavaScript, geçen yıl GitHub'da en çok kullanılan programlama dili olarak tacı koruyor. En dikkat çekici değişiklik listenin ikinci ve üçüncü sırasında gerçekleşti. Java ikinciliği Phyton’a devretti.


Sadece beş yıl önce, Python dördüncü sıradaydı. Sıralamaları etkileyici bir şekilde artırmak, muhtemelen TensorFlow gibi Python çerçevelerinin makine öğrenimi için popülerliği ile birlikte öğrencilere öğretmek için tercih edilen dil haline gelmesinin bir sonucudur.


Java elbette oldukça popüler. Büyüme sebeplerinden en önemlisi, Android geliştirmede kullanılmasıdır. Bununla birlikte, Google’ın Kotlin'i Android için birinci sınıf bir dil olarak benimseme kararı, kullanımın azalmasına neden olabilir.