Laravel Nedir?

laravel-nedir

Laravel php tabanlı web uygulama geliştirme framework'üdür. Taylor Otwell tarafından geliştirilen bu framework dünya çapında oldukça yaygın kullanıma sahiptir. Küçük çaplı web uygulamalarından kurumsal yapılara kadar tüm ihtiyaçlara cevap veren güçlü bir framework'tür. Günümüzde internet kullanımının artması, işletmelerin büyük küçük demeden internet ortamında da yer edinme zorunluluklarını ortaya çıkarmıştır. Bu durum da web geliştiricilerinin yükünü artırmaktadır. Web geliştiricilerinin ihtiyaçlara hızlı cevap verebilmeleri için de web geliştirme ortamları framework kullanımı yaygınlaşmıştır. 

Laravel OOP yapısını kullanarak geliştiricilerine büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bir Framework'ün kullanımının yaygın olabilmesi onun arkasındaki firmanın desteğinin sürekliliği sayesindedir. Bir araba veya elektronik ürün üretilir ve bunun yedek parça ve servis imkanları yaygın olur ise bu ürün çok tutulur. Aynı durum yazılımlar için de geçerlidir. Php başlıbaşına güçlü bir web programlama dilidir. Laravel de oluşturduğu altyapısı ile web geliştiricilerinin yüzünü güldürmeye devam etmektedir. 

İnternette birçok kaynaktan öğrenme ve geliştirme imkanı bulunmaktadır. Özellikle youtube üzerinde bir çok video sayesinde sıfırdan belirli seviyeye kadar uygulamalar geliştirmek mümkündür.

ORM yapısını da etkili bir şekilde kullanma olanağı sunan Laravel, kullanıcılarına konforlu bir web geliştirme platformu sunar. 

ORM nedir?
ORM projelerimizde veri tabanı etkileşimlerinde veritabanı ve tabloları sınıflar ve metotlara dönüştürerek etkili veri tabanı bağlantıları ve sorguları yazmamızı sağlayan bir yapıdır. Bu yapı günümüz programlama dillerinin çoğunda mevcuttur ve geliştiricilere büyük kolaylıklar sunmaktadır.


Laravel geliştiricileri için https://laravel.com/ adresinde gerekli olan tüm dökümanlar bulunmaktadır. En iyi ve etkili öğrenme şekli de proje geliştirerek öğrenmedir.