Coronavirus:Covid-19,insan işçilerin yerine robot kullanımını hızlandıracak mı?

covid19-robot-kullanimi

Analistler, robotların iyi ya da kötü, işlerinde birçok insanın yerini alacaklarını söylüyor ve koronavirüs salgını bu süreci hızlandırıyor.

"İnsanlar genellikle etkileşimlerinde insani bir unsur istediklerini söylerler, ancak Covid-19 bunu değiştirdi." diyor gelecek on yıllarda robotların ekonomiye nasıl entegre edileceğini yazmış bir fütürist olan Martin Ford.

"[Covid-19] tüketici tercihini değiştirecek ve otomasyon için gerçekten yeni fırsatlar yaratacak."

Büyük ve küçük şirketler, sosyal mesafeyi artırmak ve fiziksel olarak işe gelmek zorunda olan personel sayısını azaltmak için robotları kullanma biçimlerini yaygınlaştırıyorlar. Robotlar, işçilerin evde yapamayacakları rolleri yerine getirmek için de kullanılıyor.

Amerika'nın en büyük perakendecisi Walmart, zeminlerini ovmak için robot kullanıyor.

Güney Kore'deki robotlar ateş ölçmek ve el dezenfektanını dağıtmak için kullanılmaktadır.

Sağlık uzmanlarının 2021 yılına kadar bazı sosyal uzaklaştırma önlemlerinin alınması gerektiği konusunda uyarmasıyla robot işçilerine daha fazla talep olabilir.


Temizleme araçları robotlar

Temizlik ve temizlik ürünleri yapan şirketler talebin arttığını gördü.

Danimarka'nın ultraviyole ışık dezenfeksiyon robotları üretimi olan UVD Robotları, yüzlerce makinesini Çin ve Avrupa'daki hastanelere sevk etti.

Paket servisi olan marketler ve restoranlar bu makineleri daha çok kullanıyor.

Uzmanlar, daha fazla işletme yeniden açıldıkça bu teknolojinin daha fazla benimsenmesini beklediğimizi söylüyor - robotların okullarınızı veya ofislerinizi temizlediğini görebilirsiniz.

Geleceğin Müşterisi'nin yazarı Blake Morgan, "Müşteriler artık güvenlik ve çalışanların güvenliği ve sağlığı konusuna daha fazla önem veriyor" diyor.

"Otomasyona geçmek onları daha sağlıklı tutabilir ve müşteriler bunu yapan şirketleri ödüllendirir."

Hala sınırlamalar var. Bayan Morgan, marketlerdeki otomatik kasaların insan etkileşimlerini azaltması gerektiğine dikkat çekiyor, ancak birçok sistem iyi çalışmadığı veya kolayca kullanılamadığı için müşteriler bu yöntemden vazgeçerek bunun yerine insan kasiyerine gidiyor.


Sosyal mesafeli yardım

Yemek servisi, sağlık sorunlarından dolayı robot kullanımının artacağı bir diğer alandır.

McDonald's gibi fast-food zincirleri robotları aşçı ve servis elemanı olarak test ediyor.

Amazon ve Walmart tarafından işletilen depolarda olduğu gibi, robotlar verimliliği artırmak için zaten kullanılmaktadır. Covid-19 salgını, her iki şirketin de sıralama, nakliye ve paketleme için robot kullanımını artırmaya yönlendirmektedir.

Bu durum, mevcut koşullar altında meslektaşlarından sosyal uzaklık sağlayamayacaklarını söyleyen depo işçilerinin şikayet sayısını azaltabilir. Ancak teknoloji uzmanlarına göre, bazılarını işsiz bırakacaktı.

Bir şirket, bir işçiyi bir robotla değiştirmeye yatırım yaptıktan sonra, firmanın bu pozisyonu tekrar bir işçi ile değiştirmesi pek olası görünmüyor. Robotların işletilmesi ve işletmelere entegre edilmesi daha pahalıdır, ancak bir kez çalışmaya başladıktan sonra robotlar genellikle insan çalışanlarından daha ucuzdur.

Fütürist Martin Ford'a göre, Covid-19 dünyasında robotları kullanmak da bazı pazarlama avantajları sunuyor.

“İnsanlar daha az işçi ve daha fazla makineye sahip bir yere gitmeyi genel riski azaltabileceklerini düşündükleri için tercih edecekler” diye açıklıyor.