Robot Üreticisi Boston Dynamics’de CEO Değişimi

Şirketin dört ayaklı robotu laboratuvar dışında adımlarını atmaya başladı.

İnternetin favori robot köpeği üreticisi olan Boston Dynamics, daha geniş kapsamda robotlarını satmaya başlarken geliştirici konferansı ve yeni CEO duyurusu yapıyor. 1992 yılında şirketi kuran ve geçen yıla kadar CEO olarak görev yapan Marc Raibert, görevini operasyon şefi olan Rob Playter’a devretti.

Tecrübeli bir mühendis olan Raibert, uzun yıllar Boston Dynamics’in tanınan yüzü ve konferanslarda Hawaii gömlekleri ile bilinmektedir. Raibert geçen yılın sonlarında dört ayaklı robot olarak bilinen SPOT’u ticari olarak kiraladı ve yıllarca şirkette araştırma geliştirme çalışmaları yürüttü.

Boston Dynamics iş geliştirme başkan yardımcısı olan Michael Perry, değişikliği şirketin “yeni büyüme aşaması” olarak duyurdu.

Marc Raibert’in daha stratejik bir rol üstlendiği, şirketin uzun vadeli projelerine odaklanacağı söylendi.

Ek olarak Boston Dynamics tüm geliştiriciler için kendi yazılım geliştirme kitini (SDK) yapıyor. Daha önce, SDK'ya yalnızca Spot’un Erken Uyum Programı'nda oturum açmış olanlar erişebiliyordu; şimdi, ilgili tüm taraflar robot için yeni fonksiyonlar ve yükler tasarlamaya başlayabilecekler. Boston Dynamics makineleri belirli görevleri çözen bir yapıda olmayıp daha çok modüler mobil  platform ortamı sağlamaktadır.

Boston Dynamics Spot’un yeni fonksiyonlarını tanıtmak için bu yıl 12-13 Mayıs’ta Boston’da ilk geliştirici konferansı düzenleyecektir. Konferansta müşteri sunumları, demo uygulamalar ve çeşitli workshoplar gerçekleştirilecektir.