Web Teknoloji Haberleri

Robot Üreticisi Boston Dynamics’de CEO Değişimi

Şirketin dört ayaklı robotu laboratuvar dışında adımlarını atmaya başladı.

İnternetin favori robot köpeği üreticisi olan Boston Dynamics, daha geniş kapsamda robotlarını satmaya başlarken geliştirici konferansı ve yeni CEO duyurusu yapıyor. 1992 yılında şirketi kuran ve geçen yıla kadar CEO olarak görev yapan Marc Raibert, görevini operasyon şefi olan Rob Playter’a devretti.

Tecrübeli bir mühendis olan Raibert, uzun yıllar Boston Dynamics’in tanınan yüzü ve konferanslarda Hawaii gömlekleri ile bilinmektedir. Raibert geçen yılın sonlarında dört ayaklı robot olarak bilinen SPOT’u ticari olarak kiraladı ve yıllarca şirkette araştırma geliştirme çalışmaları yürüttü.

Boston Dynamics iş geliştirme başkan yardımcısı olan Michael Perry, değişikliği şirketin “yeni büyüme aşaması” olarak duyurdu.

Marc Raibert’in daha stratejik bir rol üstlendiği, şirketin uzun vadeli projelerine odaklanacağı söylendi.

Ek olarak Boston Dynamics tüm geliştiriciler için kendi yazılım geliştirme kitini (SDK) yapıyor. Daha önce, SDK'ya yalnızca Spot’un Erken Uyum Programı'nda oturum açmış olanlar erişebiliyordu; şimdi, ilgili tüm taraflar robot için yeni fonksiyonlar ve yükler tasarlamaya başlayabilecekler. Boston Dynamics makineleri belirli görevleri çözen bir yapıda olmayıp daha çok modüler mobil  platform ortamı sağlamaktadır.

Boston Dynamics Spot’un yeni fonksiyonlarını tanıtmak için bu yıl 12-13 Mayıs’ta Boston’da ilk geliştirici konferansı düzenleyecektir. Konferansta müşteri sunumları, demo uygulamalar ve çeşitli workshoplar gerçekleştirilecektir.


cplusplus-ile-gelistirilmis-yazilimlar

C++ ile Geliştirilmiş Yazılımlar

C++ programlama dili 1979 - 1983 yılları arasında geliştirilmiş Nesne Yönelimli Programlama (Object Oriented Programming) yapılabilen evrensel bir dildir. Sonrasında diğer tüm diller de bu yapıya uygun hale getirilerek aslında kod yazma işini oldukça kolaylaştırmıştır. Şunu unutmayın ki programlama dillerinde çıkan her yenilik kodlamayı daha da basitleştiren bileşenler içermektedir. Bu nedenle yeniliklerden kaçınmayın emin olun işleriniz daha da kolaylaşacaktır. C++ güçlü bir kodlama yapısına sahiptir. Winrar, Mozilla, Mysql, Symbian, Winamp, Maya-3D C++ ile geliştirilmiş yazılımlardan bazılarıdır. Visual Studio çatısı altında C++ ile mobil programlama da yapılabilmektedir. First Robotic Competition (FRC) Uluslararası Robot Yarışmalarında da kontrol kartları C++ kütüphaneleri ile kodlanmaktadır. Özetle C++ programlamaya yeni başlayanlar ve geliştirmek isteyenler için oldukça geniş bir kullanım ve öğrenme alanları sunmaktadır. Bu konuda internette oldukça çok kaynak bulunmaktadır.

python-github-ikinci-en-populer-dil

Octoverse 2019: Python, GitHub’ın ikinci en popüler dili olmak için Java'yı geçiyor

GitHub, geliştirici endüstrisi hakkında büyüleyici bilgiler veren en son Octoverse Durumu raporunu yayınladı. Dünyanın en büyük depo sahibi olan GitHub, geliştirici topluluğu arasındaki eğilimleri izlemek için oldukça benzersiz bir konumda. Şirketin yeni raporu, bazı önemli değişiklikleri bir kez daha vurguladı.

Popüler Programlama Dilleri:

Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, JavaScript, geçen yıl GitHub'da en çok kullanılan programlama dili olarak tacı koruyor. En dikkat çekici değişiklik listenin ikinci ve üçüncü sırasında gerçekleşti. Java ikinciliği Phyton’a devretti.


Sadece beş yıl önce, Python dördüncü sıradaydı. Sıralamaları etkileyici bir şekilde artırmak, muhtemelen TensorFlow gibi Python çerçevelerinin makine öğrenimi için popülerliği ile birlikte öğrencilere öğretmek için tercih edilen dil haline gelmesinin bir sonucudur.


Java elbette oldukça popüler. Büyüme sebeplerinden en önemlisi, Android geliştirmede kullanılmasıdır. Bununla birlikte, Google’ın Kotlin'i Android için birinci sınıf bir dil olarak benimseme kararı, kullanımın azalmasına neden olabilir.


en-iyi-10-php-framework

En İyi 10 PHP Framework

PHP frameworkleri çevik gelişimi mümkün kılar. Yeni bir PHP projesine başlıyorsanız, iyi organize edilmiş, tekrar kullanılabilir ve bakımı kolay bir kod sağlamak için kesinlikle modern bir PHP framework seçmeyi düşünmelisiniz. Uygulamanızı zaman ve ölçekte büyütmeyi kolaylaştırırlar. Çoğu modern PHP framework, sunum ve mantığın ayrılmasını sağlayan ve modern web geliştirme uygulamalarını destekleyen MVC (Model-View-Controller) modelini takip eder. Bu makalede, aşağıdaki PHP çerçevelerine kısa bir genel bakış sağlanmaktadır. Burada belirli bir sırada listelenmemişlerdir.

Laravel

Symfony

Zend Framework

CodeIgniter

CakePHP

FuelPHP

Yii 2

Phalcon

Slim

PHPixie