Web Teknoloji Haberleri

en-yakin-play-store-da

En Yakın Play Store'da

Ckwebtasarım ekibi tarafından geliştirilen yeni bir uygulama Google Play Store'da. Bulunduğunuz konuma yakın olan eczane, hastane, diş hekimi, restorant gibi yerleri mesafelerine göre listeleyen ve herhangi bir yer seçildiğinde ilgili yerin konumunu haritada gösteren uygulama olarak hizmet vermektedir. En Yakın uygulaması, 500m ile 5km mesafe aralığında kademeli olarak seçim yapılan ve belirlenen mesafe sınırına kadar olan yerleri mesafe sırası ile ekrana getirmektedir. Haritada bulunduğunuz konumu da göstererek aradığınız yere ulaşımınız kolay hale gelmektedir. Hedef konum seçildiğinde google navigasyon hizmetine bağlanarak ilgili yere kolayca ulaşmanız mümkündür. Uygulamayı indirip denemenizi öneririz. Uygulama linki için tıklayınız.

laravel-nedir

Laravel Nedir?

Laravel php tabanlı web uygulama geliştirme framework'üdür. Taylor Otwell tarafından geliştirilen bu framework dünya çapında oldukça yaygın kullanıma sahiptir. Küçük çaplı web uygulamalarından kurumsal yapılara kadar tüm ihtiyaçlara cevap veren güçlü bir framework'tür. Günümüzde internet kullanımının artması, işletmelerin büyük küçük demeden internet ortamında da yer edinme zorunluluklarını ortaya çıkarmıştır. Bu durum da web geliştiricilerinin yükünü artırmaktadır. Web geliştiricilerinin ihtiyaçlara hızlı cevap verebilmeleri için de web geliştirme ortamları framework kullanımı yaygınlaşmıştır. 

Laravel OOP yapısını kullanarak geliştiricilerine büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bir Framework'ün kullanımının yaygın olabilmesi onun arkasındaki firmanın desteğinin sürekliliği sayesindedir. Bir araba veya elektronik ürün üretilir ve bunun yedek parça ve servis imkanları yaygın olur ise bu ürün çok tutulur. Aynı durum yazılımlar için de geçerlidir. Php başlıbaşına güçlü bir web programlama dilidir. Laravel de oluşturduğu altyapısı ile web geliştiricilerinin yüzünü güldürmeye devam etmektedir. 

İnternette birçok kaynaktan öğrenme ve geliştirme imkanı bulunmaktadır. Özellikle youtube üzerinde bir çok video sayesinde sıfırdan belirli seviyeye kadar uygulamalar geliştirmek mümkündür.

ORM yapısını da etkili bir şekilde kullanma olanağı sunan Laravel, kullanıcılarına konforlu bir web geliştirme platformu sunar. 

ORM nedir?
ORM projelerimizde veri tabanı etkileşimlerinde veritabanı ve tabloları sınıflar ve metotlara dönüştürerek etkili veri tabanı bağlantıları ve sorguları yazmamızı sağlayan bir yapıdır. Bu yapı günümüz programlama dillerinin çoğunda mevcuttur ve geliştiricilere büyük kolaylıklar sunmaktadır.


Laravel geliştiricileri için https://laravel.com/ adresinde gerekli olan tüm dökümanlar bulunmaktadır. En iyi ve etkili öğrenme şekli de proje geliştirerek öğrenmedir.

covid19-robot-kullanimi

Coronavirus:Covid-19,insan işçilerin yerine robot kullanımını hızlandıracak mı?

Analistler, robotların iyi ya da kötü, işlerinde birçok insanın yerini alacaklarını söylüyor ve koronavirüs salgını bu süreci hızlandırıyor.

"İnsanlar genellikle etkileşimlerinde insani bir unsur istediklerini söylerler, ancak Covid-19 bunu değiştirdi." diyor gelecek on yıllarda robotların ekonomiye nasıl entegre edileceğini yazmış bir fütürist olan Martin Ford.

"[Covid-19] tüketici tercihini değiştirecek ve otomasyon için gerçekten yeni fırsatlar yaratacak."

Büyük ve küçük şirketler, sosyal mesafeyi artırmak ve fiziksel olarak işe gelmek zorunda olan personel sayısını azaltmak için robotları kullanma biçimlerini yaygınlaştırıyorlar. Robotlar, işçilerin evde yapamayacakları rolleri yerine getirmek için de kullanılıyor.

Amerika'nın en büyük perakendecisi Walmart, zeminlerini ovmak için robot kullanıyor.

Güney Kore'deki robotlar ateş ölçmek ve el dezenfektanını dağıtmak için kullanılmaktadır.

Sağlık uzmanlarının 2021 yılına kadar bazı sosyal uzaklaştırma önlemlerinin alınması gerektiği konusunda uyarmasıyla robot işçilerine daha fazla talep olabilir.


Temizleme araçları robotlar

Temizlik ve temizlik ürünleri yapan şirketler talebin arttığını gördü.

Danimarka'nın ultraviyole ışık dezenfeksiyon robotları üretimi olan UVD Robotları, yüzlerce makinesini Çin ve Avrupa'daki hastanelere sevk etti.

Paket servisi olan marketler ve restoranlar bu makineleri daha çok kullanıyor.

Uzmanlar, daha fazla işletme yeniden açıldıkça bu teknolojinin daha fazla benimsenmesini beklediğimizi söylüyor - robotların okullarınızı veya ofislerinizi temizlediğini görebilirsiniz.

Geleceğin Müşterisi'nin yazarı Blake Morgan, "Müşteriler artık güvenlik ve çalışanların güvenliği ve sağlığı konusuna daha fazla önem veriyor" diyor.

"Otomasyona geçmek onları daha sağlıklı tutabilir ve müşteriler bunu yapan şirketleri ödüllendirir."

Hala sınırlamalar var. Bayan Morgan, marketlerdeki otomatik kasaların insan etkileşimlerini azaltması gerektiğine dikkat çekiyor, ancak birçok sistem iyi çalışmadığı veya kolayca kullanılamadığı için müşteriler bu yöntemden vazgeçerek bunun yerine insan kasiyerine gidiyor.


Sosyal mesafeli yardım

Yemek servisi, sağlık sorunlarından dolayı robot kullanımının artacağı bir diğer alandır.

McDonald's gibi fast-food zincirleri robotları aşçı ve servis elemanı olarak test ediyor.

Amazon ve Walmart tarafından işletilen depolarda olduğu gibi, robotlar verimliliği artırmak için zaten kullanılmaktadır. Covid-19 salgını, her iki şirketin de sıralama, nakliye ve paketleme için robot kullanımını artırmaya yönlendirmektedir.

Bu durum, mevcut koşullar altında meslektaşlarından sosyal uzaklık sağlayamayacaklarını söyleyen depo işçilerinin şikayet sayısını azaltabilir. Ancak teknoloji uzmanlarına göre, bazılarını işsiz bırakacaktı.

Bir şirket, bir işçiyi bir robotla değiştirmeye yatırım yaptıktan sonra, firmanın bu pozisyonu tekrar bir işçi ile değiştirmesi pek olası görünmüyor. Robotların işletilmesi ve işletmelere entegre edilmesi daha pahalıdır, ancak bir kez çalışmaya başladıktan sonra robotlar genellikle insan çalışanlarından daha ucuzdur.

Fütürist Martin Ford'a göre, Covid-19 dünyasında robotları kullanmak da bazı pazarlama avantajları sunuyor.

“İnsanlar daha az işçi ve daha fazla makineye sahip bir yere gitmeyi genel riski azaltabileceklerini düşündükleri için tercih edecekler” diye açıklıyor.

Robot Üreticisi Boston Dynamics’de CEO Değişimi

Şirketin dört ayaklı robotu laboratuvar dışında adımlarını atmaya başladı.

İnternetin favori robot köpeği üreticisi olan Boston Dynamics, daha geniş kapsamda robotlarını satmaya başlarken geliştirici konferansı ve yeni CEO duyurusu yapıyor. 1992 yılında şirketi kuran ve geçen yıla kadar CEO olarak görev yapan Marc Raibert, görevini operasyon şefi olan Rob Playter’a devretti.

Tecrübeli bir mühendis olan Raibert, uzun yıllar Boston Dynamics’in tanınan yüzü ve konferanslarda Hawaii gömlekleri ile bilinmektedir. Raibert geçen yılın sonlarında dört ayaklı robot olarak bilinen SPOT’u ticari olarak kiraladı ve yıllarca şirkette araştırma geliştirme çalışmaları yürüttü.

Boston Dynamics iş geliştirme başkan yardımcısı olan Michael Perry, değişikliği şirketin “yeni büyüme aşaması” olarak duyurdu.

Marc Raibert’in daha stratejik bir rol üstlendiği, şirketin uzun vadeli projelerine odaklanacağı söylendi.

Ek olarak Boston Dynamics tüm geliştiriciler için kendi yazılım geliştirme kitini (SDK) yapıyor. Daha önce, SDK'ya yalnızca Spot’un Erken Uyum Programı'nda oturum açmış olanlar erişebiliyordu; şimdi, ilgili tüm taraflar robot için yeni fonksiyonlar ve yükler tasarlamaya başlayabilecekler. Boston Dynamics makineleri belirli görevleri çözen bir yapıda olmayıp daha çok modüler mobil  platform ortamı sağlamaktadır.

Boston Dynamics Spot’un yeni fonksiyonlarını tanıtmak için bu yıl 12-13 Mayıs’ta Boston’da ilk geliştirici konferansı düzenleyecektir. Konferansta müşteri sunumları, demo uygulamalar ve çeşitli workshoplar gerçekleştirilecektir.


cplusplus-ile-gelistirilmis-yazilimlar

C++ ile Geliştirilmiş Yazılımlar

C++ programlama dili 1979 - 1983 yılları arasında geliştirilmiş Nesne Yönelimli Programlama (Object Oriented Programming) yapılabilen evrensel bir dildir. Sonrasında diğer tüm diller de bu yapıya uygun hale getirilerek aslında kod yazma işini oldukça kolaylaştırmıştır. Şunu unutmayın ki programlama dillerinde çıkan her yenilik kodlamayı daha da basitleştiren bileşenler içermektedir. Bu nedenle yeniliklerden kaçınmayın emin olun işleriniz daha da kolaylaşacaktır. C++ güçlü bir kodlama yapısına sahiptir. Winrar, Mozilla, Mysql, Symbian, Winamp, Maya-3D C++ ile geliştirilmiş yazılımlardan bazılarıdır. Visual Studio çatısı altında C++ ile mobil programlama da yapılabilmektedir. First Robotic Competition (FRC) Uluslararası Robot Yarışmalarında da kontrol kartları C++ kütüphaneleri ile kodlanmaktadır. Özetle C++ programlamaya yeni başlayanlar ve geliştirmek isteyenler için oldukça geniş bir kullanım ve öğrenme alanları sunmaktadır. Bu konuda internette oldukça çok kaynak bulunmaktadır.

python-github-ikinci-en-populer-dil

Octoverse 2019: Python, GitHub’ın ikinci en popüler dili olmak için Java'yı geçiyor

GitHub, geliştirici endüstrisi hakkında büyüleyici bilgiler veren en son Octoverse Durumu raporunu yayınladı. Dünyanın en büyük depo sahibi olan GitHub, geliştirici topluluğu arasındaki eğilimleri izlemek için oldukça benzersiz bir konumda. Şirketin yeni raporu, bazı önemli değişiklikleri bir kez daha vurguladı.

Popüler Programlama Dilleri:

Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, JavaScript, geçen yıl GitHub'da en çok kullanılan programlama dili olarak tacı koruyor. En dikkat çekici değişiklik listenin ikinci ve üçüncü sırasında gerçekleşti. Java ikinciliği Phyton’a devretti.


Sadece beş yıl önce, Python dördüncü sıradaydı. Sıralamaları etkileyici bir şekilde artırmak, muhtemelen TensorFlow gibi Python çerçevelerinin makine öğrenimi için popülerliği ile birlikte öğrencilere öğretmek için tercih edilen dil haline gelmesinin bir sonucudur.


Java elbette oldukça popüler. Büyüme sebeplerinden en önemlisi, Android geliştirmede kullanılmasıdır. Bununla birlikte, Google’ın Kotlin'i Android için birinci sınıf bir dil olarak benimseme kararı, kullanımın azalmasına neden olabilir.


en-iyi-10-php-framework

En İyi 10 PHP Framework

PHP frameworkleri çevik gelişimi mümkün kılar. Yeni bir PHP projesine başlıyorsanız, iyi organize edilmiş, tekrar kullanılabilir ve bakımı kolay bir kod sağlamak için kesinlikle modern bir PHP framework seçmeyi düşünmelisiniz. Uygulamanızı zaman ve ölçekte büyütmeyi kolaylaştırırlar. Çoğu modern PHP framework, sunum ve mantığın ayrılmasını sağlayan ve modern web geliştirme uygulamalarını destekleyen MVC (Model-View-Controller) modelini takip eder. Bu makalede, aşağıdaki PHP çerçevelerine kısa bir genel bakış sağlanmaktadır. Burada belirli bir sırada listelenmemişlerdir.

Laravel

Symfony

Zend Framework

CodeIgniter

CakePHP

FuelPHP

Yii 2

Phalcon

Slim

PHPixie